Polecane

Facebook

VII Warszawski Przegląd Filmów Gorskich

czwartek, 01 grudnia 2011 14:42

VII Warszawski Przegląd Filmów Górskich
Tegoroczny Warszawski Przegląd Filmów Górskich odbędzie się w dn. 8-11.XII w Kinotece (PKiN).
Oprócz głównej części odbędą się dwa (podobne) pokazy Darka Załuskiego "K2 północnym filarem", 13 i 16 grudnia o godz. 20.30.

Repertuar w dużej mierze koncentruje się na filmach i prezentacjach o profilu alpinistycznym, bo przecież tematyka ta od początku stanowiła główny nurt tego typu imprez. Pokażemy też obrazy o nieco odmiennym spektrum zainteresowań i właśnie od nich rozpoczniemy omawianie programu.

Warto zwrócić uwagę na kilka pozycji o charakterze kulturowo-przyrodniczym. Do tej grupy zaliczyć można takie filmy jak: Tulku z krainy Dolpo – o tybetańskiej społeczności mieszkającej w Nepalu; Koń Everestu – o wyjątkowym koniu, który zastępuje na szlaku pod Everest narowiste jaki, a niekiedy ratuje wręcz życie chorym turystom; czy - Mongolska krew - inny film związany z rączymi rumakami.

W naszym repertuarze znalazły się też dwa znaczące filmy drogi: Ekspedycja Wisła – dokumentujący dwie wyprawy kajakowe z biegiem Wisły Marka Kamińskiego, oraz 180 º na południe – pełen romantyzmu obraz o wyprawie szlakiem dawnej ekspedycji na pewien trudny szczyt w Patagonii.

Miłośnicy podwyższonej dawki adrenaliny także znajdą coś dla siebie. Film Pavlo Barabasza Trou de Fer (Żelazna dziura) pokazuje pełen dramatyzmu zjazd na linach w najtrudniejszy kanion świata na wyspie Reunion, natomiast polską eksplorację w tym stylu przedstawi Krzysztof Mrozowski, który wraz z ekipą dokonał przejścia ostatnich dziewiczych kilometrów kanionu Colca w peruwiańskich Andach.

Dla ludzi szukających w górach czegoś więcej, aniżeli tylko emocji związanych z pokonywaniem skrajnych trudności, mamy do zaproponowania trzy filmy, w których wspinaczka jest jedynie tłem do ukazania głębszych ludzkich motywacji. W tej grupie z największym rozmachem zrealizowany jest bezsprzecznie obraz Pokonać siebie, prezentujący młodą kobietę, która zapragnęła przeistoczyć się w alpinistkę dokonującą ekstremalnych wyczynów. Ważny jest też film Świątynia marzeń, którego bohaterem jest pewien alpinistyczny dysydent w mocno sformalizowanym radzieckim alpinizmie. Do tej puli zaliczyć też można obraz Elizy Kubarskiej Co się wydarzyło na wyspie Pam, pokazywany na naszej imprezie ponownie, a to z powodu burzy medialnej, jaka rozpętała się w ostatnich miesiącach wokół kulisów realizacji tego bezsprzecznie ciekawego filmu.

W gronie filmów alpinistycznych warto zwrócić uwagę na: nową produkcję Jerzego Porębskiego Kukuczka, gdzie o legendarnym polskim wspinaczu wypowiadają się takie sławy światowego himalaizmu, jak Reinhold Messner czy Kurt Diemberger; The Pinnacle – prezentujący dwa pokolenia szkockich wspinaczy, porównanie stosowanych technik i podejścia do wspinaczki; słoweński Sfinks – zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym oraz z niebanalnym zamysłem. Z pewnością fani ekstremalnej wspinaczki nie będą czuli się rozczarowani, choć jest to obraz dziejący się w wielu warstwach. Zapewne to jeden z najciekawszych filmów tej edycji naszego przeglądu.

Ważną rolę w naszej imprezie odgrywają spotkania ze znanymi alpinistami. W tym roku będziemy mogli posłuchać górskich opowieści w wykonaniu:

Oli Dzik – nadziei kobiecego himalaizmu

Artura Hajzera – niegdyś partnera Kukuczki, a obecnie lidera programu „Polski himalaizm zimowy 2010-2015”

Ryszarda Pawłowskiego – zdobywcy wielu ośmiotysięczników, w tym trzykrotnie Everestu, dziś jednego z najbardziej znanych przewodników wysokogórskich.

Darka Załuskiego – od początku wspinającego się z kamerą, by dokumentować wyczyny polskich i zagranicznych alpinistów. Tym razem opowie o tegorocznej wyprawie na K2, zakończonej spektakularnym sukcesem.

Znacząca część repertuaru filmowego pochodzi z dwóch imprez filmowych o ugruntowanej pozycji - Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem oraz z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju im. Andrzeja Zawady. Pragnęlibyśmy niniejszym gorąco podziękować organizatorom tych imprez za udostępnienie kopii filmowych, a widzów zaprosić na te prestiżowe wydarzenia, odbywające się rokrocznie we wrześniu.

Zapraszamy do Kinoteki w dn. 8-11.XII. Bliższe informacje na stronie www.annapurna-info.pl

Sprzedaż i rezerwacja biletów rozpoczyna się 30.XI.2011 r.

Podobnie, jak w poprzednich latach, obowiązują numerowane miejsca.

ceny biletów: 18 zł (norm.), 16 zł (ulg.), 45 zł karnet jednodniowy (sob., niedz.), 99 zł karnet na całość (8-11.XII). Na pokaz Darka Załuskiego należy wykupić osobny bilet (karnet nie obowiązuje).

Karnet można wykupić tylko w kasie kina, natomiast rezerwacje na poszczególne seanse można dokonywać telefonicznie ew. przez internet.

Pół godziny przed seansem rezerwacje są automatycznie kasowane przez system komputerowy.

 

Poprawiony: czwartek, 01 grudnia 2011 14:48
 

Polecane strony