Bernadette McDonald

wtorek, 23 listopada 2010 13:00

Była założycielem, a ostatnio V-ce Prezes Działu Kultury Górskiej w Centrum w Banff. Przez prawie 20 lat sprawowała funkcję Dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Banff jak też była założycielką i dyrektor Festiwalu Wydawnictw Górskich w Banff.
Jako członkini założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego została zaproszona jako mówca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Gór.
W 2006 roku otrzymała w Szwajcarii prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej. W 2009 została odznaczona Alberta Order of Excellence najwyższym cywilnym odznaczeniem przyznawanym w prowincji Alberta. W 2010 r. została członkiem honorowym Indyjskiego Klubu Himalajskiego. Jest współwydawcą From the Summit: The World's Great Mountaineers on the Future of Climbing, wydawcą Extreme Landscape oraz współwydawcą Whose Water Is It, publikowanych przez National Geographic Books. Jest autorką I'll Call You in Kathmandu: the Elizabeth Hawley Story opublikowanej w 2005 roku przez The Mountaineers Books tłumaczonej następnie i opublikowanej w Niemczech i we Włoszech. Jej książka Brotherhood of the Rope, opublikowana w 2007 przez The Mountaineers Books była nominowana do brytyjskiej nagrody Boardmana-Taskera w dziedzinie literatury górskiej. Biografia słoweńskiego alpinisty Tomaza Humara jej autorstwa została opublikowana w 2008 przez Random House w Wielkiej Brytanii, Kanadzie , USA, Słowenii orz we Włoszech. Zarówno Brotherhood of the Rope jak i Tomaz Humar, otrzymały w kolejnych latach nagrodę Kekoo Naorobi w dziedzinie literatury górskiej . W 2009 roku wydała Inspiring Creativity opublikowaną przez The Banff Centre Press. Bernadette jest absolwentką Literatury Angielskiej oraz Muzykologii ze specjalizacją z wykonawstwa oraz teorii analitycznej.
Jej kompozycja Fusion 5 wykonana wraz z zespołem po raz pierwszy w Banff Centre była wykonywana na tournee w Europie i Ameryce Północnej Bernadette jest byłą przewodniczącą rady powierniczej Whyte Museum of the Canadian Rockies, a obecnie członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic's Expedition Council.

 

Polecane strony